Aloitusmaisema

Uusi blogi osoitteessa mmmt.info. Tämä on arkistokappale.

eloa/paljonsanojamaanantaina1411.txt

2005-11-15

Paljon sanoja maanantaina 14.11.

Aamulla kirjoitin kotona pitkään. Sitten tein vähän TASVINA ry:n hyväksi, ensin yksin ja sitten oli Kauppahallissa pieni palaveri ensi viikon kokouksista ja pikkujoulusta sen yhteydessä. Kauppahalliin päädyimme siksi, että palautimme sinne lauantaina kovassa käytössä kampanjateltassa olleen kahvinkeittimen kaksine kannuineen ja kahvilatermoksineen.

Varsinaiset työtuntini Trevin projektisihteerinä tein iltapäivällä. Toinen kolleegakin tuli toimistoon. Minä keskityin työnantajan nettisivujen päivitykseen ja sitten muihin juokseviin asioihin, joten emme juuri puhuneet. Sen nyt tiedän, että tulen ilmeisesti saamaan kutsun Vastedes ry:n 20-vuotissynttäreille joulukuun puoleen väliin.

Pirville tilitän torilla myymieni "Rehellisesti paras" -Heidi2006-rannekkeiden ja "Rehellistä ruokaa - Heidin kanssa keittiössä" -kirjojen hinnat. Pitäisiköhän Trevinkin ottaa noita myyntiin?

Illalla olen kirjoittanut. Nyt NaNoWriMo-tekstissäni on sanoja 27695, mikä tuntuu suorastaan ihmeeltä, mutta niin sanalaskuri väittää. No, olenhan minä kirjoittanutkin ja ehkä sekin vaikuttaa, että käytin viime yön tunteja, tämän aamun ja illan sekä vähän nyt tätäkin tiistaipuolen yötä tuon sanamäärän kartuttamiseen.

Tekoa olen tutkinut pikkuriikkisen aamulla ja illalla, mutta on helpompaa kirjoittaa fiktiota kuin filosofiaa, jos aikaa on vähän silloin tällöin.

-- mmmt

01:56 - /eloa